วิธี เล่น w88 _วิธีสมัคร w88 _ติดต่อw88

London 2012 - Olympic & Paralympic coaches

Coaches are mentors, motivators, and leaders, and most of all, they inspire our athletes. It’s a great responsibility, and these 17 Paralympic coaches and 93 Olympic coaches embrace it with passion and dedication. They have worked hard for many years to be at the top of their game, and to help their athletes reach their goals and obtain a spot at these memorable Games.

The Coaching Association of Canada wishes the best of luck to all of these great Canadian coaches that will be coaching in London for the 2012 Olympic and Paralympic Games. We would also like to extend a big “thank you” to all of the coaches that have helped to shape our athletes into the competitors and people they are today throughout their careers.

Paralympic Games coaches 

Sport Name of coach  Hometown
Archery Vladimir Kopecky Kremnica, Slovak Republic
Athletics Laurier Primeau Vancouver, CB
Boccia Mario Delisle Ottawa, ON
Cycling Eric Van den Eynde Gosselies, Belgium
Equestrian Andrea Taylor Surrey, CB
Goalball  Danny Snow Lachine, QC
Goalball Janice Dawson Ottawa, ON
Judo Tom Thomson Hamilton, ON
Rowing Jeff Dunbrack Halifax, NS
Sailing Brian Todd Halifax, NS
Shooting Rick Ward Middleton, NS
Swimming Craig McCord Glasgow, Scotland
Wheelchair Basketball  Jerry Tonello Toronto, ON
Wheelchair Basketball Bill Johnson Winnipeg, MB
Wheelchair Tennis Christian Gingras Quebec, QC
Wheelchair Fencing Iulian Badea Bucharest, Romania
Wheelchair Rugby Kevin Orr Elgin, USA

Olympic Games coaches

Sport Name of coach  Hometown 
Archery Joan McDonald Richmond Hill, ON 
Archery Richard Towler  Mississauga, ON 
Athletics Anatoliy Bondarchuk Kamloops, BC
Athletics Alex Gardiner Winnipeg, MB 
Athletics Glenroy Gilbert Ottawa, ON 
Athletics Wynn Gmitroski Victoria, BC 
Athletics Les Gramantik Calgary, AB 
Athletics Molly Killingbeck Port Credit, ON 
Athletics Anthony McCleary Pickering, ON 
Athletics Carla Nicholls Regina, SK 
Athletics Larry Steinke  Lethbridge, AB 
Badminton Ram Nayyar Vancouver, BC 
Basketball Mike McNeill Surrey, BC 
Basketball Allison McNeill Surrey, BC 
Basketball Lisa Thomaidis Saskatoon, SK 
Boxing Sylvain Gagnon Montréal, QC 
Boxing Charlie Stewart Windsor, ON 
Canoe/Kayak - Flatwater Mark Granger Léry, QC 
Canoe/Kayak - Flatwater Frédéric Jobin Québec, QC 
Canoe/Kayak - Flatwater Laszlo Latorovski Dartmouth, NS 
Canoe/Kayak - Flatwater Scott Oldershaw Burlington, ON 
Canoe/Kayak - Slalom Michal-Tomasz Staniszew Gatineau, QC 
Cycling - BMX Adam Muys Copetown, ON 
Cycling - BMX Pierre-Henry Sauze Cavaillon, France 
Cycling - Moutain Bike W88Dan Proulx Victoria, BC 
Cycling - Road Denise Kelly Glen Williams, ON 
Cycling - Road Chris Rosdilsky Montréal, QC 
Cycling - Track Tanya Dubnicoff Calgary, AB 
Cycling - Track Gord Fraser Ottawa, ON 
Cycling - Track Richard Wooles Vancouver, BC 
Diving Aaron Dziver Terrebonne, QC 
Diving Cesar Henderson Brossard, QC 
Diving Yihua Li Pointe-Claire, QC 
Diving Tommy McLeod Beaconsfield, QC 
Diving Arturo Miranda Saint-Leonard, QC 
Fencing Michel Dessureault Gatineau, QC 
Fencing Dmitry Ronzhin Montréal, QC 
Fencing Paul ApSimon Ottawa, ON 
Football Simon Eaddy Auckland, New Zealand 
Football John Herdman Vancouver, BC 
Football Rob Sherman Aberystwyth, Wales 
Gymnastics - Artistic Dave Brubaker Sarnia, ON 
Gymnastics - Artistic Elena Davydova Oshawa, ON
Gymnastics - Artistic Kayna Fletcher Vancouver, BC 
Gymnastics - Artistic David Kikuchi Fall River, NS 
Gymnastics - Artistic Elvira Saadi Cambridge, ON 
Gymnastics - Artistic Tony Smith Cochrane, AB 
Gymnastics - Rhythmic Svetlana Joukova Thornhill, ON 
Gymnastics - Rhythmic Zdravka Tchonkova Winnipeg, MB 
Gymnastics - Trampoline Dave Ross Ottawa, ON 
Judo Marie-Hélène Chrisholm Port-Cartier, QC
Judo Nicolas Gill Montréal, QC 
Judo Sergio Pessoa Brossard, QC 
Modern Pentathlon John Hawes Ottawa, ON 
Modern Pentathlon Rick Maynard Vancouver, BC 
Rowing Allison Dobb North Burnaby, BC 
Rowing John Keogh London, ON 
Rowing Al Morrow London, ON 
Rowing Terry Paul  Peterborough, ON 
Rowing Mike Spracklen Victoria, BC
Rowing Kenny Wu Victoria, BC 
Sailing Nigel Cochrane Vancouver, BC 
Sailing Ken Doo Kingston, ON 
Sailing Steve Mitchell Toronto, ON 
Sailing Ben Remocker Vancouver, BC 
Sailing Erik Stibbe Vancouver, BC 
Sailing Kevin Stittle Collingwood, ON
Shooting Cindy Hamulas Saskatoon, SK
Swimming Randy Bennett Victoria, BC
Swimming Ronald Jacks Victoria, BC 
Swimming Tom Johnson Vancouver, BC 
Swimming Pierre Lafontaine Montréal, QC 
Swimming Benoit Lebrun Québec, QC
Swimming Jozsef Jagy Vancouver, BC 
Swimming  Kevin Thorburn Toronto, ON 
Synchronized Swimming Meng Chen Montréal, QC 
Synchronized Swimming Anastassia Goutseva Montréal, QC 
Synchronized Swimming Julie Sauvé Laval, QC 
Table Tennis Yongjun Duan Ottawa, ON 
Taekwondo Alain Bernier Charny, QC 
Tennis Galo Blanco Sant Cugat del Valles, Spain 
Tennis Sylvain Bruneau Repentigny, QC 
Tennis Marty Laurendeau Montréal, QC 
Triathlon Jon Brown Victoria, BC
Volleyball - Beach Lennard Krapp Thornhill, ON 
Volleyball - Beach Vincent Larivée Sherbrooke, QC 
Weightlifting Guy Marineau St-André d'Argenteuil, QC 
Wrestling Marty Calder Thorold, ON 
Wrestling David McKay Port Moody, BC 
Wrestling Paul Ragusa Kingston, ON 
Wrestling Stan Tzongas Scarborough, ON 
Wrestling Leigh Vierling Calgary, AB
Wrestling Victor Zilberman Montréal, QC